fb
Wybieramy kominiarkę pod kask

Wybieramy kominiarkę pod kask

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie kupuje motocyklista, jest kominiarka pod kask. W zasadzie to kupują ją już prawie-motocykliści, czyli kursanci prawa jazdy kategorii A. Dlaczego kominiarka jest niezbędna motocykliście i jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Ochrona

Kominiarka kupowana przez kursantów ma jedno podstawowe zadanie: sprawia, że uczniowie, którzy korzystają z wypożyczanych na kursie kasków mogą czuć się higieniczniej. Nauka jazdy na motocyklu jest bardzo stresująca, kaski są więc często przepocone. Kominiarka na głowie kursanta powala mu na komfortowe korzystanie z wypożyczonego kasku i chroni skórę jego głowy przed potencjalnymi mikroorganizmami, które mogłyby przenieść chorobę od innego ucznia. Kominiarka dla doświadczonych motocyklistów pełni podobną funkcję – sprawia, że nie przepaca się wnętrze kasku i po prostu nie zaczyna nieładnie pachnieć. Kominiarkę można prać nawet co kilka dni, usuwa więc przykry problem. Kominiarki ochraniają również szyje i gardło motocyklistów przed pędem zimnego powietrza. Gdyby nie one, wlatywałoby ono podczas jazdy pomiędzy kołnierz kurtki i kask. W lecie z kolei kominiarka chroni kark przed promieniami słońca.

Co wybrać?

Szukając kominiarki dla siebie warto poszukać takiej, która posiada duży kołnierz chroniący całą szyję. Kominiarkę przed zakupem dobrze jest przymierzyć, by sprawdzić trzy rzeczy. Po pierwsze, czy pasuje ona na naszą głowę i nie będzie się rolowała pod kaskiem lub nas uciskała. Po drugie, czy otwory na oczy są wystarczająco duże i nie przesuwają się, gdy ruszamy głową. W przeciwnym wypadku podczas jazdy będziemy musieli zatrzymywać się co jakiś czas, by poprawić sobie pole widzenia. Trzecią rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę jest to, jak nam oddycha się przez dany materiał, czy kominiarka jest miła w dotyku i nie drażni naszej skóry. Jeśli cokolwiek w danym modelu nam nie pasuje, poszukajmy innego. Jak każda część ubioru motocyklisty, kominiarka musi być perfekcyjnie dopasowana.