Przewożenie rzeczy na motocyklu: plecaki i kufry

Przewożenie rzeczy na motocyklu: plecaki i kufry

Motocykliści, którzy chcą wybrać się w dłuższą trasę, zastanawiają się, jak zabrać ze sobą więcej rzeczy niż zwykle. Osoby, które do tej pory na przejażdżki zabierały tylko dokumenty, telefon i klucze, zazwyczaj chowały je do kieszeni kurtki lub kombinezonu. W wypadku dłuższej wycieczki okazuje się, że przydałby się jakiś schowek, do którego będzie można upchnąć mapę, namiot, prowiant, deszczak czy aparat fotograficzny. Takim schowkiem może być zwykły plecak, torba na bak „tankbag”, boczne sakwy, bądź profesjonalne kufry motocyklowe.

Plecak

Plecak jest bardzo poręczny. Z każdym razem, gdy zsiadamy z motocykla, cenne rzeczy, które w nim są, zabieramy ze sobą. Nie musimy dzięki temu mieć cały czas motocykla na oku. Jednak plecak nadaje się raczej do przewozu lekkich rzeczy o niedużych gabarytach. Większe ciężary mogą być odczuwalne po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów. Może on nam również doskwierać wtedy, gdy na zewnątrz panują upały. Plecak przylegający do pleców jeszcze bardziej potęguje uczucie gorąca. Trudności w przewozie rzeczy mogą wystąpić również, gdy nie podróżujemy w pojedynkę. Kupując plecak na motocykl warto rozejrzeć się w modelach sprzedawanych w sklepach motocyklowych, zamiast kupować pierwszy lepszy. Te dedykowane do jazdy z reguły mają szerokie paski, które nie wpijają się boleśnie w ramiona i rozkładany pokrowiec, który może ochronić plecak (i jego zawartość) przed deszczem. Wyższe modele wyposażone są w dodatkowy pas zapinany w talii oraz wewnętrzny deszczak, który podczas deszczu błyskawicznie ochroni przed wodą cenne rzeczy w środku.

Kufry i torby

Kufry pomieszczą o wiele więcej rzeczy niż plecak. Do wyboru jest wiele modeli: zarówno kufry z tworzywa o opływowych kształtach, jak i skórzane kufry stworzone specjalnie by podkreślać design chopperów. Problem z kuframi polega jednak na tym, że dosyć łatwo można z nich coś ukraść, nie powinno się więc w nich przechowywać cennych i ważnych rzeczy, jeśli zamierzamy spuścić motocykl z oczu lub parkować go na niestrzeżonym parkingu. Rozwiązaniem są kufry wyposażone w zamek szyfrowy lub na kluczyk. Bardzo wygodne są torby zakładane… na bak. Część z nich posiada wodoodporną, przezroczystą kieszeń zwaną „mapnikiem”, w którą można włożyć, jak wskazuje nazwa, mapę lub telefon z włączoną nawigacją i w każdej chwili rzucić na niego okiem. Torba na bak, czyli „tankbag” ma również wygodny uchwyt, w razie czego można go więc odpiąć i traktować jak torbę podręczną lub plecak. Tak, jak w przypadku plecaków, które na miejscu pasażera spiąć można siatką bagażową potocznie zwaną „pajączkiem”, istnieją również torby mocowane regulowanymi paskami – po odpięciu zamka błyskawicznego na motocyklu zostanie sama mata mocująca, zapewniając pełne bezpieczeństwo.